Charakter

 

Chart Polski jest psem posiadającym bardzo mocno ugruntowane cechy drapieznika i łowcy. Często instynkt bieże góre nad wyuczonymi w ludzkim stadzie zachowaniami .Dlatego ,aby z miłego nieporadnego szczenięcia tej rasy wyrosł pies przystosowany do życia z ludzmi i innymi zwierzętami , a nie agresor sprawiający swoim włascicielom wiele problemów , należy jak najszybciej socjalizować takie szczenie.

Chart polski nie nadaje sie do trzymania w kojcu (nie z racji nieprzystosowania do klimatu , bo zimno i deszcz akurat nie przeszkadza psom tej rasy) , czy na terenie pozbawionym duzej ilosci bodzcow w izolaci takie psy najczesciej sprawiaja problemy. Nawet 2 hektary terenu , nie zapewnia temu psu odpowiednich warunkow rozwoju jesli właściciel będzie miał z psem sporadyczny kontakt, a pies nie pozna innych zwierzat, czy sytuacji do których będzie musiał sie jakoś ustosunkować.

Praca z tymi psami jest wielką przyjemnoscia, gdy właściciel dobrze pozna swojego charta , uczą sie szybko i chętnie . A czasem same podpatrując inne psy w stadzie powielają ich zachowania , co czasem może bardzo zaskoczyć . Pamietać jednak należy ,aby nigdy nie dać poznac po sobie że w jakiejkolwiek sytuacji jesteśmy słabsi od swego charta, to może skończyć sie również próbami dominacji ,a charty polskie bardzo szybko będa próbować podporządkować nas i całe otoczenie sobie.

Psy tej rasy można trzymać z innymi psami, ale generalnie polecam aby były to psy o uległym chartkterze . Gdyż może sie to skończyć walkami i niepotrzebnym stresem dla nas i dla psow . Samce są oczywiście bardziej dominujace niż suki , choć często sie zdarza ze w stadzie to suka alfa jest tym najważniejszym osobnikiem dominując nawet samca alfa.

W stosunku do innych zwierząt np. kotow, zasada jest "...co nasze to nie rusz, ale obce można..." . Generalnie trzymanie innych zwierzat przy CP jest możliwe , ale pod nadzorem i kontrola wlasciciela.

Trzeba pamiętać także o tym ze psy te posiadają niezwykle rozwinięty instynkt terytorialny, co powoduje ze są świetnymi stróżami ,a to powoduje ze nie mają skłonności do ucieczek.

Jest także wspaniałym towarzyszem rodziny bardzo związanym z wlaścicielami , posiada tez cechy psa obronnego i do towarzystwa . Jednakże nie jest to pies dla każdego , aby znaleźć nic porozumienia z nim, nie wystarczy przeczytanie paru książek o tematyce zwiazanej ze szkoleniem psow , trzeba miec praktyczne doswiadczenie z innymi rasami.

Nie jest to pies dla początkujących . Wymaga doświadczonego i zdecydowanego przewodnika w przeciwnym razie może stać się agresywnym i niebezpiecznym zwierzęciem terroryzujacym okolice.

Generalnie zasada postępowania z nimi to maximum miłości , konsekwencji i zdecydowania.